Amadou Onana Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Michael Gray
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Amadou Onana |
|---|---|
| Date of Birth | August 16, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Amadou Onana is a Belgian, Senegalese professional football player. He plays on the Both Left and Right foot as Midfield - Defensive Midfield. Amadou Onana was born on 16-Aug-2001 in Dakar. Want to more about him? In this article, we covered Amadou Onana's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Amadou Onana.
Table of Contents (Quick Links)
Amadou Onana Biography
Do you wanna know Amadou Onana's full Biodata? Amadou Onana is a Footballer. He was born in Dakar on August 16, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Amadou Onana |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Amadou Zeund Georges Ba Mvom Onana |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Aug-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Dakar |
| Country | Belgium |
| Nationality | Belgian, Senegalese |
| Height | 1.95 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Amadou Onana Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Amadou Onana? What is the income source of Amadou Onana? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Amadou Onana?As of 2024, the current net worth of Amadou Onana is $250K-$500K.
Amadou Onana Age, and Birthday Info 2024
Amadou Onana's Birthday Countdown
Amadou Onana's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Amadou Onana? In this section, we will talk about Amadou Onana's age, and birthday-related info. Amadou Onana's actual age is 22, and birthday is on 16-Aug-2001. When is Amadou Onana's next birthday? The next birthday of Amadou Onana is on 16 August, 2024.
| Birthday | 16-Aug-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 16 August, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Dakar |
| Country of Birth | Belgium |
Amadou Onana's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Amadou Onana? The physical condition of Amadou Onana is good. How tall is Amadou Onana? Want to know Amadou Onana's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.95 m., and weight is -.
- Amadou Onana's Height: 1.95 m.
- Amadou Onana's Weight: -
In the below table, you will find the height of Amadou Onana in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'5" |
|---|---|
| In Meters: 1.95 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Amadou Onana Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Amadou Onana is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Amadou Onana? In this section, we will talk about Amadou Onana's personal life, life story. As you are curious to know about Amadou Onana. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Amadou Onana Transfer Market Value
Now we are going to talk about Amadou Onana's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €10.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €10.00m |
Amadou Onana Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Amadou Onana:
- RSC Anderlecht, White Star Brüssel, Zulte Waregem (-2017), TSG 1899 Hoffenheim (2017-2020)
- He plays on the Both Left and Right foot as Midfield - Defensive Midfield.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Amadou Onana was €10.00m
| Player of | Belgium Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Both Left and Right |
| Prefered Position | Midfield - Defensive Midfield |
Amadou Onana Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Amadou Onana? In this table, we added the education information of Amadou Onana. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Amadou Onana. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Amadou Onana
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Amadou Onana.
- What is the Net Worth of Amadou Onana?
The Net Worth of Amadou Onana is $250K-$500K.
- What is the Height of Amadou Onana?
The height of Amadou Onana is 1.95.
- Where is the birthplace of Amadou Onana?
The birthplace of Amadou Onana is Dakar.
- What is the Date of Birth of Amadou Onana?
The birthday of Amadou Onana is on 16-Aug-2001.
- Is Amadou Onana Married?
The marital status of Amadou Onana is: Yet to be updated
- In which country does Amadou Onana play football?
Amadou Onana plays football in Belgium.
- Is Amadou Onana left or right footed.
Amadou Onana is Both Left and Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Amadou Onana's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Amadou Onana. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Amadou Onana's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Amadou Onana. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.