Anwar El Ghazi Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Robert Young
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | Anwar El Ghazi |
|---|---|
| Date of Birth | May 03, 1995 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $5.00M |
Anwar El Ghazi is a Dutch, Moroccan professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Right Winger. Anwar El Ghazi was born on 3-May-1995 in Barendrecht. Want to more about him? In this article, we covered Anwar El Ghazi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Anwar El Ghazi Biography
Do you wanna know Anwar El Ghazi's full Biodata? Anwar El Ghazi is a Footballer. He was born in Barendrecht on May 03, 1995. He is 28 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Anwar El Ghazi |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Anwar El-Ghazi |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 3-May-1995 |
| Age in 2024 | 28 |
| Birth Place | Barendrecht |
| Country | Netherlands |
| Nationality | Dutch, Moroccan |
| Height | 1.89 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Anwar El Ghazi Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Anwar El Ghazi? What is the income source of Anwar El Ghazi? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Anwar El Ghazi?As of 2024, the current net worth of Anwar El Ghazi is $5.00M.
Anwar El Ghazi Age, and Birthday Info 2024
Anwar El Ghazi's Birthday Countdown
Anwar El Ghazi's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Anwar El Ghazi? In this section, we will talk about Anwar El Ghazi's age, and birthday-related info. Anwar El Ghazi's actual age is 28, and birthday is on 3-May-1995. When is Anwar El Ghazi's next birthday? The next birthday of Anwar El Ghazi is on 03 May, 2024.
| Birthday | 3-May-1995 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 03 May, 2024 |
| Age in 2024 | 28 years |
| Place of Birth | Barendrecht |
| Country of Birth | Netherlands |
Anwar El Ghazi's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Anwar El Ghazi? The physical condition of Anwar El Ghazi is good. How tall is Anwar El Ghazi? Want to know Anwar El Ghazi's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.89 m., and weight is -.
- Anwar El Ghazi's Height: 1.89 m.
- Anwar El Ghazi's Weight: -
In the below table, you will find the height of Anwar El Ghazi in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.89 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Anwar El Ghazi Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Anwar El Ghazi is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Anwar El Ghazi? In this section, we will talk about Anwar El Ghazi's personal life, life story. As you are curious to know about Anwar El Ghazi. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Anwar El Ghazi Transfer Market Value
Now we are going to talk about Anwar El Ghazi's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €9.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €13.00m |
Anwar El Ghazi Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Anwar El Ghazi:
- BVV Barendrecht (2000-2006), Feyenoord (2006-2008), Spartaan '20 (2008-2009), Sparta Rotterdam (2009-2013), Ajax (2013-2014)
- He plays on the Right foot as Attack - Right Winger.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Anwar El Ghazi was €13.00m
| Player of | Netherlands Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Right Winger |
Anwar El Ghazi Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Anwar El Ghazi? In this table, we added the education information of Anwar El Ghazi. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Anwar El Ghazi. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Anwar El Ghazi
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Anwar El Ghazi.
- What is the Net Worth of Anwar El Ghazi?
The Net Worth of Anwar El Ghazi is $5.00M.
- What is the Height of Anwar El Ghazi?
The height of Anwar El Ghazi is 1.89.
- Where is the birthplace of Anwar El Ghazi?
The birthplace of Anwar El Ghazi is Barendrecht.
- What is the Date of Birth of Anwar El Ghazi?
The birthday of Anwar El Ghazi is on 3-May-1995.
- Is Anwar El Ghazi Married?
The marital status of Anwar El Ghazi is: Yet to be updated
- In which country does Anwar El Ghazi play football?
Anwar El Ghazi plays football in Netherlands.
- Is Anwar El Ghazi left or right footed.
Anwar El Ghazi is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Anwar El Ghazi's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Anwar El Ghazi. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Anwar El Ghazi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Anwar El Ghazi. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.