Christian Coleman Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Daniel Johnston
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Christian Coleman |
|---|---|
| Date of Birth | March 06, 1996 |
| Profession | Runner |
| Net Worth | $1.5 Million |
Christian Coleman is a Runner. He was born in Atlanta on March 06, 1996. Want to more about him? In this article, we covered Christian Coleman's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Christian Coleman Biography
Do you wanna know Christian Coleman's full Biodata? Christian Coleman is a Runner. He was born in Atlanta on March 06, 1996. He is 27 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Christian Coleman |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 6-Mar-1996 |
| Age in 2024 | 27 |
| Birth Place | Atlanta |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.75 m |
| Weight | 72 KG |
| Profession | Runner |
Christian Coleman Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Christian Coleman? What is the income source of Christian Coleman? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Christian Coleman?As of 2024, the current net worth of Christian Coleman is $1.5 Million.
Christian Coleman Age, and Birthday Info 2024
Christian Coleman's Birthday Countdown
Christian Coleman's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Christian Coleman? In this section, we will talk about Christian Coleman's age, and birthday-related info. Christian Coleman's actual age is 27, and birthday is on 6-Mar-1996. When is Christian Coleman's next birthday? The next birthday of Christian Coleman is on 06 March, 2024.
| Birthday | 6-Mar-1996 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 06 March, 2024 |
| Age in 2024 | 27 years |
| Place of Birth | Atlanta |
| Country of Birth | United States |
Christian Coleman's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Christian Coleman? The physical condition of Christian Coleman is good. How tall is Christian Coleman? Want to know Christian Coleman's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is 72.
- Christian Coleman's Height: 1.75 m.
- Christian Coleman's Weight: 72 Kilograms
In the below table, you will find the height of Christian Coleman in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: 158.76 lbs |
| In KG: 72 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Christian Coleman Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Christian Coleman is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Christian Coleman? In this section, we will talk about Christian Coleman's personal life, life story. As you are curious to know about Christian Coleman. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Christian Coleman Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Christian Coleman? In this table, we added the education information of Christian Coleman. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Christian Coleman. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Christian Coleman
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Christian Coleman.
- What is the Net Worth of Christian Coleman?
The Net Worth of Christian Coleman is $1.5 Million.
- What is the Height of Christian Coleman?
The height of Christian Coleman is 1.75.
- Where is the birthplace of Christian Coleman?
The birthplace of Christian Coleman is Atlanta.
- What is the Date of Birth of Christian Coleman?
The birthday of Christian Coleman is on 6-Mar-1996.
- Is Christian Coleman Married?
The marital status of Christian Coleman is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Christian Coleman's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Christian Coleman. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Christian Coleman's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Christian Coleman. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.