Ederson Moraes Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
David Craig
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Ederson Moraes |
|---|---|
| Date of Birth | August 17, 1993 |
| Profession | Soccer Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Ederson Moraes is a Soccer Player. He was born in Sao Paulo on August 17, 1993. Want to more about him? In this article, we covered Ederson Moraes's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Ederson Moraes Biography
Do you wanna know Ederson Moraes's full Biodata? Ederson Moraes is a Soccer Player. He was born in Sao Paulo on August 17, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ederson Moraes |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17-Aug-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | Sao Paulo |
| Country | Brazil |
| Nationality | Brazilian |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 88 KG |
| Profession | Soccer Player |
Ederson Moraes Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ederson Moraes? What is the income source of Ederson Moraes? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ederson Moraes?As of 2024, the current net worth of Ederson Moraes is $1.5 Million.
Ederson Moraes Age, and Birthday Info 2024
Ederson Moraes's Birthday Countdown
Ederson Moraes's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ederson Moraes? In this section, we will talk about Ederson Moraes's age, and birthday-related info. Ederson Moraes's actual age is 30, and birthday is on 17-Aug-1993. When is Ederson Moraes's next birthday? The next birthday of Ederson Moraes is on 17 August, 2024.
| Birthday | 17-Aug-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 17 August, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | Sao Paulo |
| Country of Birth | Brazil |
Ederson Moraes's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ederson Moraes? The physical condition of Ederson Moraes is good. How tall is Ederson Moraes? Want to know Ederson Moraes's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 88.
- Ederson Moraes's Height: 1.88 m.
- Ederson Moraes's Weight: 88 Kilograms
In the below table, you will find the height of Ederson Moraes in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 194.04 lbs |
| In KG: 88 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ederson Moraes Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ederson Moraes is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ederson Moraes? In this section, we will talk about Ederson Moraes's personal life, life story. As you are curious to know about Ederson Moraes. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Lais Moraes |
| Marriage Date | |
| Children |
Ederson Moraes Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ederson Moraes? In this table, we added the education information of Ederson Moraes. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ederson Moraes. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ederson Moraes
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ederson Moraes.
- What is the Net Worth of Ederson Moraes?
The Net Worth of Ederson Moraes is $1.5 Million.
- What is the Height of Ederson Moraes?
The height of Ederson Moraes is 1.88.
- Where is the birthplace of Ederson Moraes?
The birthplace of Ederson Moraes is Sao Paulo.
- What is the Date of Birth of Ederson Moraes?
The birthday of Ederson Moraes is on 17-Aug-1993.
- Is Ederson Moraes Married?
The marital status of Ederson Moraes is: Married
Conclusion
So that's all we have about Ederson Moraes's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ederson Moraes. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ederson Moraes's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ederson Moraes. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.