El Bilal Toure Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Michael Gray
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | El Bilal Toure |
|---|---|
| Date of Birth | October 03, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $2M |
El Bilal Toure is a Malian, Ivorian professional football player. He plays on the Both Left and Right foot as Attack - Centre-Forward. El Bilal Toure was born on 3-Oct-2001 in Adjamé. You might be interested to know more about El Bilal Toure. So, in this article, we discussed all information about El Bilal Toure's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is El Bilal Toure.
Table of Contents (Quick Links)
El Bilal Toure Biography
Do you wanna know El Bilal Toure's full Biodata? El Bilal Toure is a Footballer. He was born in Adjamé on October 03, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | El Bilal Toure |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 3-Oct-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Adjamé |
| Country | Mali |
| Nationality | Malian, Ivorian |
| Height | 1.85 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
El Bilal Toure Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of El Bilal Toure? What is the income source of El Bilal Toure? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of El Bilal Toure?As of 2024, the current net worth of El Bilal Toure is $2M.
El Bilal Toure Age, and Birthday Info 2024
El Bilal Toure's Birthday Countdown
El Bilal Toure's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is El Bilal Toure? In this section, we will talk about El Bilal Toure's age, and birthday-related info. El Bilal Toure's actual age is 22, and birthday is on 3-Oct-2001. When is El Bilal Toure's next birthday? The next birthday of El Bilal Toure is on 03 October, 2024.
| Birthday | 3-Oct-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 03 October, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Adjamé |
| Country of Birth | Mali |
El Bilal Toure's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of El Bilal Toure? The physical condition of El Bilal Toure is good. How tall is El Bilal Toure? Want to know El Bilal Toure's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is -.
- El Bilal Toure's Height: 1.85 m.
- El Bilal Toure's Weight: -
In the below table, you will find the height of El Bilal Toure in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
El Bilal Toure Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether El Bilal Toure is married or unmarried? Who is the Girlfriend of El Bilal Toure? In this section, we will talk about El Bilal Toure's personal life, life story. As you are curious to know about El Bilal Toure. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
El Bilal Toure Transfer Market Value
Now we are going to talk about El Bilal Toure's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €6.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €11.00m |
El Bilal Toure Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about El Bilal Toure:
- Ivoire Académie (2015-2016), Afrique Football Elite (2016-2020)
- He plays on the Both Left and Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of El Bilal Toure was €11.00m
| Player of | Mali Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Both Left and Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
El Bilal Toure Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of El Bilal Toure? In this table, we added the education information of El Bilal Toure. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of El Bilal Toure. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about El Bilal Toure
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about El Bilal Toure.
- What is the Net Worth of El Bilal Toure?
The Net Worth of El Bilal Toure is $2M.
- What is the Height of El Bilal Toure?
The height of El Bilal Toure is 1.85.
- Where is the birthplace of El Bilal Toure?
The birthplace of El Bilal Toure is Adjamé.
- What is the Date of Birth of El Bilal Toure?
The birthday of El Bilal Toure is on 3-Oct-2001.
- Is El Bilal Toure Married?
The marital status of El Bilal Toure is: Yet to be updated
- In which country does El Bilal Toure play football?
El Bilal Toure plays football in Mali.
- Is El Bilal Toure left or right footed.
El Bilal Toure is Both Left and Right footed.
Conclusion
So that's all we have about El Bilal Toure's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about El Bilal Toure. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about El Bilal Toure's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of El Bilal Toure. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.