Erick Rowan Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Daniel Johnston
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Erick Rowan |
|---|---|
| Date of Birth | November 28, 1981 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $5.5 M |
Dont let the sheep mask fool you: Gentle is not in Erick Rowan'svocabulary. Despite the dirty woolen faade this bearded brawler wears to the ring, Erick Rowanbears far more similarities to a predator than prey. As a member of Bray Wyatts Wyatt Family, Rowan initially supplied both muscle and intimidation throughout The New Face of Fears quest to conquer WWE, teaming with fellow family member Harper in the process. Rowanhas proven to be a formidable foe for anyone who crosses his path. With the ability to deliver a devastating roundhouse kick one second followed by a top-rope splash the next, this monstrous Superstar is one of WWEs most intimidating and athletic big men. You might be interested to know more about Erick Rowan. So, in this article, we discussed all information about Erick Rowan's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Erick Rowan.
Table of Contents (Quick Links)
Erick Rowan Biography
Do you wanna know Erick Rowan's full Biodata? Erick Rowan also known as Joseph Ruud, Erick Redbeard, Erick Rowan, Rowan, Thoruf, Thoruf Marius is a Wrestler. He was born in Minneapolis, Minnesota, U.S. on November 28, 1981. He is 42 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Erick Rowan |
|---|---|
| Nickname | Joseph Ruud, Erick Redbeard, Erick Rowan, Rowan, Thoruf, Thoruf Marius |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 28-Nov-1981 |
| Age in 2024 | 42 |
| Birth Place | Minneapolis, Minnesota, U.S. |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 2.03 m |
| Weight | 143 KG |
| Profession | Wrestler |
Erick Rowan Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Erick Rowan? What is the income source of Erick Rowan? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Erick Rowan?As of 2024, the current net worth of Erick Rowan is $5.5 M.
Erick Rowan Age, and Birthday Info 2024
Erick Rowan's Birthday Countdown
Erick Rowan's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Erick Rowan? In this section, we will talk about Erick Rowan's age, and birthday-related info. Erick Rowan's actual age is 42, and birthday is on 28-Nov-1981. When is Erick Rowan's next birthday? The next birthday of Erick Rowan is on 28 November, 2024.
| Birthday | 28-Nov-1981 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 28 November, 2024 |
| Age in 2024 | 42 years |
| Place of Birth | Minneapolis, Minnesota, U.S. |
| Country of Birth | United States |
Erick Rowan's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Erick Rowan? The physical condition of Erick Rowan is good. How tall is Erick Rowan? Want to know Erick Rowan's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.03 m., and weight is 143.
- Erick Rowan's Height: 2.03 m.
- Erick Rowan's Weight: 143 Kilograms
In the below table, you will find the height of Erick Rowan in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'8" |
|---|---|
| In Meters: 2.03 m. | |
| Weight | In Pound: 315.31 lbs |
| In KG: 143 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Erick Rowan Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Erick Rowan is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Erick Rowan? In this section, we will talk about Erick Rowan's personal life, life story. As you are curious to know about Erick Rowan. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Leah Ruud ​ |
| Marriage Date | (m. 2019)​ |
| Children | 3 |
Erick Rowan Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Erick Rowan? In this table, we added the education information of Erick Rowan. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Erick Rowan. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Erick Rowan
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Erick Rowan.
- What is the Net Worth of Erick Rowan?
The Net Worth of Erick Rowan is $5.5 M.
- What is the Height of Erick Rowan?
The height of Erick Rowan is 2.03.
- Where is the birthplace of Erick Rowan?
The birthplace of Erick Rowan is Minneapolis, Minnesota, U.S..
- What is the Date of Birth of Erick Rowan?
The birthday of Erick Rowan is on 28-Nov-1981.
- Is Erick Rowan Married?
The marital status of Erick Rowan is: Married
Conclusion
So that's all we have about Erick Rowan's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Erick Rowan. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Erick Rowan's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Erick Rowan. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.