Israel Reyes Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Andrew Mccoy
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Israel Reyes |
|---|---|
| Date of Birth | May 23, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $80K- $85K |
Israel Reyes is a Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Israel Reyes was born on 23-May-2000 in Autlán de Navarro. Want to more about him? In this article, we covered Israel Reyes's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Israel Reyes Biography
Do you wanna know Israel Reyes's full Biodata? Israel Reyes is a Footballer. He was born in Autlán de Navarro on May 23, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Israel Reyes |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Israel Reyes Romero |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-May-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | Autlán de Navarro |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.79 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Israel Reyes Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Israel Reyes? What is the income source of Israel Reyes? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Israel Reyes?As of 2024, the current net worth of Israel Reyes is $80K- $85K.
Israel Reyes Age, and Birthday Info 2024
Israel Reyes's Birthday Countdown
Israel Reyes's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Israel Reyes? In this section, we will talk about Israel Reyes's age, and birthday-related info. Israel Reyes's actual age is 23, and birthday is on 23-May-2000. When is Israel Reyes's next birthday? The next birthday of Israel Reyes is on 23 May, 2024.
| Birthday | 23-May-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 23 May, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | Autlán de Navarro |
| Country of Birth | Mexico |
Israel Reyes's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Israel Reyes? The physical condition of Israel Reyes is good. How tall is Israel Reyes? Want to know Israel Reyes's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.79 m., and weight is -.
- Israel Reyes's Height: 1.79 m.
- Israel Reyes's Weight: -
In the below table, you will find the height of Israel Reyes in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.79 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Israel Reyes Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Israel Reyes is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Israel Reyes? In this section, we will talk about Israel Reyes's personal life, life story. As you are curious to know about Israel Reyes. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Israel Reyes Transfer Market Value
Now we are going to talk about Israel Reyes's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €3.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €3.50m |
Israel Reyes Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Israel Reyes:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Israel Reyes was €3.50m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Israel Reyes Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Israel Reyes? In this table, we added the education information of Israel Reyes. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Israel Reyes. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Israel Reyes
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Israel Reyes.
- What is the Net Worth of Israel Reyes?
The Net Worth of Israel Reyes is $80K- $85K.
- What is the Height of Israel Reyes?
The height of Israel Reyes is 1.79.
- Where is the birthplace of Israel Reyes?
The birthplace of Israel Reyes is Autlán de Navarro.
- What is the Date of Birth of Israel Reyes?
The birthday of Israel Reyes is on 23-May-2000.
- Is Israel Reyes Married?
The marital status of Israel Reyes is: Yet to be updated
- In which country does Israel Reyes play football?
Israel Reyes plays football in Mexico.
- Is Israel Reyes left or right footed.
Israel Reyes is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Israel Reyes's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Israel Reyes. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Israel Reyes's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Israel Reyes. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.