Jim Hiller Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Ava Robinson
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Jim Hiller |
|---|---|
| Date of Birth | May 15, 1969 |
| Profession | Ice Hockey Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Jim Hiller is a popular Ice Hockey Player. He was born in Port Alberni, Canada on May 15, 1969. You might be interested to know more about Jim Hiller. So, in this article, we discussed all information about Jim Hiller's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Jim Hiller.
Table of Contents (Quick Links)
Jim Hiller Biography
Do you wanna know Jim Hiller's full Biodata? Jim Hiller is an Ice Hockey Player. He was born in Port Alberni on May 15, 1969. He is 54 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jim Hiller |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 15-May-1969 |
| Age in 2024 | 54 |
| Birth Place | Port Alberni |
| Country | Canada |
| Nationality | Canadian |
| Height | 1.83 m |
| Weight | 86 KG |
| Profession | Ice Hockey Player |
Jim Hiller Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jim Hiller? What is the income source of Jim Hiller? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jim Hiller?As of 2024, the current net worth of Jim Hiller is $1.5 Million.
Jim Hiller Age, and Birthday Info 2024
Jim Hiller's Birthday Countdown
Jim Hiller's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jim Hiller? In this section, we will talk about Jim Hiller's age, and birthday-related info. Jim Hiller's actual age is 54, and birthday is on 15-May-1969. When is Jim Hiller's next birthday? The next birthday of Jim Hiller is on 15 May, 2024.
| Birthday | 15-May-1969 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 15 May, 2024 |
| Age in 2024 | 54 years |
| Place of Birth | Port Alberni |
| Country of Birth | Canada |
Jim Hiller's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jim Hiller? The physical condition of Jim Hiller is good. How tall is Jim Hiller? Want to know Jim Hiller's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is 86.
- Jim Hiller's Height: 1.83 m.
- Jim Hiller's Weight: 86 Kilograms
In the below table, you will find the height of Jim Hiller in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: 189.63 lbs |
| In KG: 86 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jim Hiller Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jim Hiller is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jim Hiller? In this section, we will talk about Jim Hiller's personal life, life story. As you are curious to know about Jim Hiller. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jim Hiller Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jim Hiller? In this table, we added the education information of Jim Hiller. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jim Hiller. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jim Hiller
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jim Hiller.
- What is the Net Worth of Jim Hiller?
The Net Worth of Jim Hiller is $1.5 Million.
- What is the Height of Jim Hiller?
The height of Jim Hiller is 1.83.
- Where is the birthplace of Jim Hiller?
The birthplace of Jim Hiller is Port Alberni.
- What is the Date of Birth of Jim Hiller?
The birthday of Jim Hiller is on 15-May-1969.
- Is Jim Hiller Married?
The marital status of Jim Hiller is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Jim Hiller's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jim Hiller. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jim Hiller's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jim Hiller. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.