Konrad De La Fuente Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Robert Young
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Konrad De La Fuente |
|---|---|
| Date of Birth | July 16, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $4M- $6M |
Konrad De La Fuente is a American, Spanish professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Left Winger. Konrad De La Fuente was born on 16-Jul-2001 in Miami, Florida. Want to more about him? In this article, we covered Konrad De La Fuente's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Konrad De La Fuente.
Table of Contents (Quick Links)
Konrad De La Fuente Biography
Do you wanna know Konrad De La Fuente's full Biodata? Konrad De La Fuente is a Footballer. He was born in Miami, Florida on July 16, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Konrad De La Fuente |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Jul-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Miami, Florida |
| Country | United States |
| Nationality | American, Spanish |
| Height | 1.7 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Konrad De La Fuente Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Konrad De La Fuente? What is the income source of Konrad De La Fuente? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Konrad De La Fuente?As of 2024, the current net worth of Konrad De La Fuente is $4M- $6M.
Konrad De La Fuente Age, and Birthday Info 2024
Konrad De La Fuente's Birthday Countdown
Konrad De La Fuente's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Konrad De La Fuente? In this section, we will talk about Konrad De La Fuente's age, and birthday-related info. Konrad De La Fuente's actual age is 22, and birthday is on 16-Jul-2001. When is Konrad De La Fuente's next birthday? The next birthday of Konrad De La Fuente is on 16 July, 2024.
| Birthday | 16-Jul-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Cancer |
| Next Birthday | 16 July, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Miami, Florida |
| Country of Birth | United States |
Konrad De La Fuente's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Konrad De La Fuente? The physical condition of Konrad De La Fuente is good. How tall is Konrad De La Fuente? Want to know Konrad De La Fuente's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.7 m., and weight is -.
- Konrad De La Fuente's Height: 1.7 m.
- Konrad De La Fuente's Weight: -
In the below table, you will find the height of Konrad De La Fuente in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'7" |
|---|---|
| In Meters: 1.7 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Konrad De La Fuente Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Konrad De La Fuente is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Konrad De La Fuente? In this section, we will talk about Konrad De La Fuente's personal life, life story. As you are curious to know about Konrad De La Fuente. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Konrad De La Fuente Transfer Market Value
Now we are going to talk about Konrad De La Fuente's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €6.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €6.00m |
Konrad De La Fuente Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Konrad De La Fuente:
- CE Tecnofutbol (2011-2012), CF Damm (2012-2013), FC Barcelona (2013-2020)
- He plays on the Right foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Konrad De La Fuente was €6.00m
| Player of | United States Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Konrad De La Fuente Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Konrad De La Fuente? In this table, we added the education information of Konrad De La Fuente. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Konrad De La Fuente. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Konrad De La Fuente
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Konrad De La Fuente.
- What is the Net Worth of Konrad De La Fuente?
The Net Worth of Konrad De La Fuente is $4M- $6M.
- What is the Height of Konrad De La Fuente?
The height of Konrad De La Fuente is 1.7.
- Where is the birthplace of Konrad De La Fuente?
The birthplace of Konrad De La Fuente is Miami, Florida.
- What is the Date of Birth of Konrad De La Fuente?
The birthday of Konrad De La Fuente is on 16-Jul-2001.
- Is Konrad De La Fuente Married?
The marital status of Konrad De La Fuente is: Yet to be updated
- In which country does Konrad De La Fuente play football?
Konrad De La Fuente plays football in United States.
- Is Konrad De La Fuente left or right footed.
Konrad De La Fuente is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Konrad De La Fuente's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Konrad De La Fuente. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Konrad De La Fuente's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Konrad De La Fuente. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.