Luis Palma Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Andrew Walker
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Luis Palma |
|---|---|
| Date of Birth | January 17, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $495K |
Luis Palma is a Honduran professional football player. He plays on the Right and Left foot as Attack - Left Winger. Luis Palma was born on 17-Jan-2000 in La Ceiba. Want to more about him? In this article, we covered Luis Palma 's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Luis Palma Biography
Do you wanna know Luis Palma 's full Biodata? Luis Palma is a Footballer. He was born in La Ceiba on January 17, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Luis Palma |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Luis Enrique Palma Oseguera |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17-Jan-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | La Ceiba |
| Country | Honduras |
| Nationality | Honduran |
| Height | 1.79 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Luis Palma Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Luis Palma ? What is the income source of Luis Palma ? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Luis Palma ?As of 2024, the current net worth of Luis Palma is $495K.
Luis Palma Age, and Birthday Info 2024
Luis Palma 's Birthday Countdown
Luis Palma 's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Luis Palma ? In this section, we will talk about Luis Palma 's age, and birthday-related info. Luis Palma 's actual age is 23, and birthday is on 17-Jan-2000. When is Luis Palma 's next birthday? The next birthday of Luis Palma is on 17 January, 2024.
| Birthday | 17-Jan-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 17 January, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | La Ceiba |
| Country of Birth | Honduras |
Luis Palma 's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Luis Palma ? The physical condition of Luis Palma is good. How tall is Luis Palma ? Want to know Luis Palma 's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.79 m., and weight is -.
- Luis Palma 's Height: 1.79 m.
- Luis Palma 's Weight: -
In the below table, you will find the height of Luis Palma in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.79 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Luis Palma Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Luis Palma is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Luis Palma ? In this section, we will talk about Luis Palma 's personal life, life story. As you are curious to know about Luis Palma . We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Luis Palma Transfer Market Value
Now we are going to talk about Luis Palma 's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €450Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €450Th. |
Luis Palma Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Luis Palma :
- He plays on the Right and Left foot.
- He plays on the Right and Left foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Luis Palma was €450Th.
| Player of | Honduras Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right and Left |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Luis Palma Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Luis Palma ? In this table, we added the education information of Luis Palma . As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Luis Palma . For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Luis Palma
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Luis Palma .
- What is the Net Worth of Luis Palma ?
The Net Worth of Luis Palma is $495K.
- What is the Height of Luis Palma ?
The height of Luis Palma is 1.79.
- Where is the birthplace of Luis Palma ?
The birthplace of Luis Palma is La Ceiba.
- What is the Date of Birth of Luis Palma ?
The birthday of Luis Palma is on 17-Jan-2000.
- Is Luis Palma Married?
The marital status of Luis Palma is: Yet to be updated
- In which country does Luis Palma play football?
Luis Palma plays football in Honduras.
- Is Luis Palma left or right footed.
Luis Palma is Right and Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Luis Palma 's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Luis Palma . Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Luis Palma 's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Luis Palma . There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.