Lydia Jane Powell Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Robert Young
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Lydia Jane Powell |
|---|---|
| Date of Birth | April 18, 1996 |
| Profession | Badminton Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Lydia Jane Powell is a Badminton Player who was born on April 18, 1996 in United Kingdom. Want to more about him? In this article, we covered Lydia Jane Powell's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Lydia Jane Powell.
Table of Contents (Quick Links)
Lydia Jane Powell Biography
Do you wanna know Lydia Jane Powell's full Biodata? Lydia Jane Powell is a Badminton Player. He was born in United Kingdom on April 18, 1996. He is 27 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Lydia Jane Powell |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 18-Apr-1996 |
| Age in 2024 | 27 |
| Birth Place | United Kingdom |
| Country | United Kingdom |
| Nationality | British |
| Height | 1.73 m |
| Weight | 66 KG |
| Profession | Badminton Player |
Lydia Jane Powell Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Lydia Jane Powell? What is the income source of Lydia Jane Powell? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Lydia Jane Powell?As of 2024, the current net worth of Lydia Jane Powell is $1.5 Million.
Lydia Jane Powell Age, and Birthday Info 2024
Lydia Jane Powell's Birthday Countdown
Lydia Jane Powell's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Lydia Jane Powell? In this section, we will talk about Lydia Jane Powell's age, and birthday-related info. Lydia Jane Powell's actual age is 27, and birthday is on 18-Apr-1996. When is Lydia Jane Powell's next birthday? The next birthday of Lydia Jane Powell is on 18 April, 2024.
| Birthday | 18-Apr-1996 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 18 April, 2024 |
| Age in 2024 | 27 years |
| Place of Birth | United Kingdom |
| Country of Birth | United Kingdom |
Lydia Jane Powell's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Lydia Jane Powell? The physical condition of Lydia Jane Powell is good. How tall is Lydia Jane Powell? Want to know Lydia Jane Powell's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is 66.
- Lydia Jane Powell's Height: 1.73 m.
- Lydia Jane Powell's Weight: 66 Kilograms
In the below table, you will find the height of Lydia Jane Powell in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: 145.53 lbs |
| In KG: 66 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Lydia Jane Powell Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Lydia Jane Powell is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Lydia Jane Powell? In this section, we will talk about Lydia Jane Powell's personal life, life story. As you are curious to know about Lydia Jane Powell. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Lydia Jane Powell Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Lydia Jane Powell? In this table, we added the education information of Lydia Jane Powell. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Lydia Jane Powell. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Lydia Jane Powell
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Lydia Jane Powell.
- What is the Net Worth of Lydia Jane Powell?
The Net Worth of Lydia Jane Powell is $1.5 Million.
- What is the Height of Lydia Jane Powell?
The height of Lydia Jane Powell is 1.73.
- Where is the birthplace of Lydia Jane Powell?
The birthplace of Lydia Jane Powell is United Kingdom.
- What is the Date of Birth of Lydia Jane Powell?
The birthday of Lydia Jane Powell is on 18-Apr-1996.
- Is Lydia Jane Powell Married?
The marital status of Lydia Jane Powell is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Lydia Jane Powell's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Lydia Jane Powell. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Lydia Jane Powell's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Lydia Jane Powell. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.