Omos Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Michael Gray
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Omos |
|---|---|
| Date of Birth | May 16, 1994 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $1 M |
Emerging as AJ Styles own personal colossus, the Nigerian GiantOmos is a personification of intimidation who is not to be messed with. Whether he is shaking off a chair assault unphased, adding a post-match attack to put the exclamation point on a Styles victory or just casting his massive shadow over the ringside area, he gives The Phenomenal One an extra advantage in any contest. Indeed, Omos is a menacing presence at ringside. And after teaming with Styles to defeatThe New Day for the Raw Tag Team Championships at WrestleMania, the force of nature bulldozed through the competition.Afterlosing the Tag Team Titles to RK-Bro,he realized Styles was holding him back andseveredties with his former partner. Want to more about him? In this article, we covered Omos's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Omos.
Table of Contents (Quick Links)
Omos Biography
Do you wanna know Omos's full Biodata? Omos also known as Tolulope Omogbehin, Big Jordan, Giant Ninja, Jordan Omogbehin, Omos is a Wrestler. He was born in Lagos, Lagos State, Nigeria on May 16, 1994. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Omos |
|---|---|
| Nickname | Tolulope Omogbehin, Big Jordan, Giant Ninja, Jordan Omogbehin, Omos |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-May-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Lagos, Lagos State, Nigeria |
| Country | Nigeria |
| Nationality | Nigerian |
| Height | 2.21 m |
| Weight | 183 KG |
| Profession | Wrestler |
Omos Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Omos? What is the income source of Omos? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Omos?As of 2024, the current net worth of Omos is $1 M.
Omos Age, and Birthday Info 2024
Omos's Birthday Countdown
Omos's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Omos? In this section, we will talk about Omos's age, and birthday-related info. Omos's actual age is 29, and birthday is on 16-May-1994. When is Omos's next birthday? The next birthday of Omos is on 16 May, 2024.
| Birthday | 16-May-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 16 May, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Lagos, Lagos State, Nigeria |
| Country of Birth | Nigeria |
Omos's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Omos? The physical condition of Omos is good. How tall is Omos? Want to know Omos's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.21 m., and weight is 183.
- Omos's Height: 2.21 m.
- Omos's Weight: 183 Kilograms
In the below table, you will find the height of Omos in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 7'3" |
|---|---|
| In Meters: 2.21 m. | |
| Weight | In Pound: 403.51 lbs |
| In KG: 183 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Omos Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Omos is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Omos? In this section, we will talk about Omos's personal life, life story. As you are curious to know about Omos. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Omos Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Omos? In this table, we added the education information of Omos. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Omos. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Omos
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Omos.
- What is the Net Worth of Omos?
The Net Worth of Omos is $1 M.
- What is the Height of Omos?
The height of Omos is 2.21.
- Where is the birthplace of Omos?
The birthplace of Omos is Lagos, Lagos State, Nigeria.
- What is the Date of Birth of Omos?
The birthday of Omos is on 16-May-1994.
- Is Omos Married?
The marital status of Omos is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Omos's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Omos. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Omos's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Omos. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.