Otis Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Andrew Walker
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | Otis |
|---|---|
| Date of Birth | December 21, 1991 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $1 M |
Otishas arrived in WWEand declared that hes hungry, which is unfortunate news for his competition. Thanks to his penchant for putting up inhuman numbers and reps in the Performance Centers weight room, the 330-pounder has made waves since his arrival at the WWE PC. A 455-pound floor press is a warm-up for Otis. But pure power isnt the only attribute the Wisconsin native brings to the squared circle. Otis was a standout amateur heavyweight wrestler at Colorado State University-Pueblo and a medalist in Greco-Roman wrestling at the Pan-American Games. You might be interested to know more about Otis. So, in this article, we discussed all information about Otis's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Otis.
Table of Contents (Quick Links)
Otis Biography
Do you wanna know Otis's full Biodata? Otis also known as Nikola Bogojevi?, Dozer, El Gran Gordo, Niko Bogojevic, Otis, Otis Dozovic is a Wrestler. He was born in Superior, Wis. on December 21, 1991. He is 32 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Otis |
|---|---|
| Nickname | Nikola Bogojevi?, Dozer, El Gran Gordo, Niko Bogojevic, Otis, Otis Dozovic |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 21-Dec-1991 |
| Age in 2024 | 32 |
| Birth Place | Superior, Wis. |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.78 m |
| Weight | 150 KG |
| Profession | Wrestler |
Otis Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Otis? What is the income source of Otis? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Otis?As of 2024, the current net worth of Otis is $1 M.
Otis Age, and Birthday Info 2024
Otis's Birthday Countdown
Otis's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Otis? In this section, we will talk about Otis's age, and birthday-related info. Otis's actual age is 32, and birthday is on 21-Dec-1991. When is Otis's next birthday? The next birthday of Otis is on 21 December, 2024.
| Birthday | 21-Dec-1991 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 21 December, 2024 |
| Age in 2024 | 32 years |
| Place of Birth | Superior, Wis. |
| Country of Birth | United States |
Otis's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Otis? The physical condition of Otis is good. How tall is Otis? Want to know Otis's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is 150.
- Otis's Height: 1.78 m.
- Otis's Weight: 150 Kilograms
In the below table, you will find the height of Otis in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: 330.75 lbs |
| In KG: 150 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Otis Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Otis is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Otis? In this section, we will talk about Otis's personal life, life story. As you are curious to know about Otis. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Otis Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Otis? In this table, we added the education information of Otis. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Otis. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Otis
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Otis.
- What is the Net Worth of Otis?
The Net Worth of Otis is $1 M.
- What is the Height of Otis?
The height of Otis is 1.78.
- Where is the birthplace of Otis?
The birthplace of Otis is Superior, Wis..
- What is the Date of Birth of Otis?
The birthday of Otis is on 21-Dec-1991.
- Is Otis Married?
The marital status of Otis is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Otis's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Otis. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Otis's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Otis. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.