Paolo Guerrero Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Daniel Johnston
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Paolo Guerrero |
|---|---|
| Date of Birth | January 01, 1984 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $16M |
Paolo Guerrero is a Peruvian professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward. Paolo Guerrero was born on 1-Jan-1984 in Lima. You might be interested to know more about Paolo Guerrero. So, in this article, we discussed all information about Paolo Guerrero's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Paolo Guerrero Biography
Do you wanna know Paolo Guerrero's full Biodata? Paolo Guerrero is a Footballer. He was born in Lima on January 01, 1984. He is 40 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Paolo Guerrero |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | José Paolo Guerrero Gonzáles |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 1-Jan-1984 |
| Age in 2024 | 40 |
| Birth Place | Lima |
| Country | Peru |
| Nationality | Peruvian |
| Height | 1.85 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Paolo Guerrero Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Paolo Guerrero? What is the income source of Paolo Guerrero? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Paolo Guerrero?As of 2024, the current net worth of Paolo Guerrero is $16M.
Paolo Guerrero Age, and Birthday Info 2024
Paolo Guerrero's Birthday Countdown
Paolo Guerrero's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Paolo Guerrero? In this section, we will talk about Paolo Guerrero's age, and birthday-related info. Paolo Guerrero's actual age is 40, and birthday is on 1-Jan-1984. When is Paolo Guerrero's next birthday? The next birthday of Paolo Guerrero is on 01 January, 2025.
| Birthday | 1-Jan-1984 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 01 January, 2025 |
| Age in 2024 | 40 years |
| Place of Birth | Lima |
| Country of Birth | Peru |
Paolo Guerrero's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Paolo Guerrero? The physical condition of Paolo Guerrero is good. How tall is Paolo Guerrero? Want to know Paolo Guerrero's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is -.
- Paolo Guerrero's Height: 1.85 m.
- Paolo Guerrero's Weight: -
In the below table, you will find the height of Paolo Guerrero in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Paolo Guerrero Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Paolo Guerrero is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Paolo Guerrero? In this section, we will talk about Paolo Guerrero's personal life, life story. As you are curious to know about Paolo Guerrero. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Paolo Guerrero Transfer Market Value
Now we are going to talk about Paolo Guerrero's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €250Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €8.00m |
Paolo Guerrero Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Paolo Guerrero:
- Paolo Guerrero is the half-brother of Julio Rivera (Retired).Paolo Guerrero is the nephew of José Gonzáles Ganoza (---).Paolo Guerrero is the uncle of Sergio Peña (Malmö FF).
- He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Paolo Guerrero was €8.00m
| Player of | Peru Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Paolo Guerrero Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Paolo Guerrero? In this table, we added the education information of Paolo Guerrero. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Paolo Guerrero. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Paolo Guerrero
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Paolo Guerrero.
- What is the Net Worth of Paolo Guerrero?
The Net Worth of Paolo Guerrero is $16M.
- What is the Height of Paolo Guerrero?
The height of Paolo Guerrero is 1.85.
- Where is the birthplace of Paolo Guerrero?
The birthplace of Paolo Guerrero is Lima.
- What is the Date of Birth of Paolo Guerrero?
The birthday of Paolo Guerrero is on 1-Jan-1984.
- Is Paolo Guerrero Married?
The marital status of Paolo Guerrero is: Yet to be updated
- In which country does Paolo Guerrero play football?
Paolo Guerrero plays football in Peru.
- Is Paolo Guerrero left or right footed.
Paolo Guerrero is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Paolo Guerrero's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Paolo Guerrero. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Paolo Guerrero's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Paolo Guerrero. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.