Ricardo Quaresma Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
David Craig
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Ricardo Quaresma |
|---|---|
| Date of Birth | September 26, 1983 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $40M |
Ricardo Quaresma is a Portuguese professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Right Winger. Ricardo Quaresma was born on 26-Sep-1983 in Lisboa. You might be interested to know more about Ricardo Quaresma. So, in this article, we discussed all information about Ricardo Quaresma's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Ricardo Quaresma Biography
Do you wanna know Ricardo Quaresma's full Biodata? Ricardo Quaresma is a Footballer. He was born in Lisboa on September 26, 1983. He is 40 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ricardo Quaresma |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Ricardo Andrade Quaresma Bernardo |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 26-Sep-1983 |
| Age in 2024 | 40 |
| Birth Place | Lisboa |
| Country | Portugal |
| Nationality | Portuguese |
| Height | 1.75 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Ricardo Quaresma Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ricardo Quaresma? What is the income source of Ricardo Quaresma? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ricardo Quaresma?As of 2024, the current net worth of Ricardo Quaresma is $40M.
Ricardo Quaresma Age, and Birthday Info 2024
Ricardo Quaresma's Birthday Countdown
Ricardo Quaresma's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ricardo Quaresma? In this section, we will talk about Ricardo Quaresma's age, and birthday-related info. Ricardo Quaresma's actual age is 40, and birthday is on 26-Sep-1983. When is Ricardo Quaresma's next birthday? The next birthday of Ricardo Quaresma is on 26 September, 2024.
| Birthday | 26-Sep-1983 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 26 September, 2024 |
| Age in 2024 | 40 years |
| Place of Birth | Lisboa |
| Country of Birth | Portugal |
Ricardo Quaresma's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ricardo Quaresma? The physical condition of Ricardo Quaresma is good. How tall is Ricardo Quaresma? Want to know Ricardo Quaresma's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is -.
- Ricardo Quaresma's Height: 1.75 m.
- Ricardo Quaresma's Weight: -
In the below table, you will find the height of Ricardo Quaresma in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ricardo Quaresma Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ricardo Quaresma is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ricardo Quaresma? In this section, we will talk about Ricardo Quaresma's personal life, life story. As you are curious to know about Ricardo Quaresma. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ricardo Quaresma Transfer Market Value
Now we are going to talk about Ricardo Quaresma's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €300Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €25.00m |
Ricardo Quaresma Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Ricardo Quaresma:
- Desporto Domingos Sávio (1992-1994), Sporting CP (1994-1996)
- He plays on the Right foot as Attack - Right Winger.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Ricardo Quaresma was €25.00m
| Player of | Portugal Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Right Winger |
Ricardo Quaresma Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ricardo Quaresma? In this table, we added the education information of Ricardo Quaresma. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ricardo Quaresma. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ricardo Quaresma
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ricardo Quaresma.
- What is the Net Worth of Ricardo Quaresma?
The Net Worth of Ricardo Quaresma is $40M.
- What is the Height of Ricardo Quaresma?
The height of Ricardo Quaresma is 1.75.
- Where is the birthplace of Ricardo Quaresma?
The birthplace of Ricardo Quaresma is Lisboa.
- What is the Date of Birth of Ricardo Quaresma?
The birthday of Ricardo Quaresma is on 26-Sep-1983.
- Is Ricardo Quaresma Married?
The marital status of Ricardo Quaresma is: Yet to be updated
- In which country does Ricardo Quaresma play football?
Ricardo Quaresma plays football in Portugal.
- Is Ricardo Quaresma left or right footed.
Ricardo Quaresma is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Ricardo Quaresma's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ricardo Quaresma. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ricardo Quaresma's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ricardo Quaresma. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.