Ted van der Parre Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Daniel Johnston
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Ted van der Parre |
|---|---|
| Date of Birth | September 21, 1955 |
| Profession | Strongman |
| Net Worth | $1.5 Million |
Ted van der Parre is a Strongman. He was born in Netherlands on September 21, 1955. Want to more about him? In this article, we covered Ted van der Parre's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Ted van der Parre.
Table of Contents (Quick Links)
Ted van der Parre Biography
Do you wanna know Ted van der Parre's full Biodata? Ted van der Parre is a Strongman. He was born in Netherlands on September 21, 1955. He is 68 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ted van der Parre |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 21-Sep-1955 |
| Age in 2024 | 68 |
| Birth Place | Netherlands |
| Country | Netherlands |
| Nationality | Dutch |
| Height | 2.13 m |
| Weight | 160 KG |
| Profession | Strongman |
Ted van der Parre Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ted van der Parre? What is the income source of Ted van der Parre? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ted van der Parre?As of 2024, the current net worth of Ted van der Parre is $1.5 Million.
Ted van der Parre Age, and Birthday Info 2024
Ted van der Parre's Birthday Countdown
Ted van der Parre's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ted van der Parre? In this section, we will talk about Ted van der Parre's age, and birthday-related info. Ted van der Parre's actual age is 68, and birthday is on 21-Sep-1955. When is Ted van der Parre's next birthday? The next birthday of Ted van der Parre is on 21 September, 2024.
| Birthday | 21-Sep-1955 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Virgo |
| Next Birthday | 21 September, 2024 |
| Age in 2024 | 68 years |
| Place of Birth | Netherlands |
| Country of Birth | Netherlands |
Ted van der Parre's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ted van der Parre? The physical condition of Ted van der Parre is good. How tall is Ted van der Parre? Want to know Ted van der Parre's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.13 m., and weight is 160.
- Ted van der Parre's Height: 2.13 m.
- Ted van der Parre's Weight: 160 Kilograms
In the below table, you will find the height of Ted van der Parre in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'12" |
|---|---|
| In Meters: 2.13 m. | |
| Weight | In Pound: 352.8 lbs |
| In KG: 160 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ted van der Parre Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ted van der Parre is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ted van der Parre? In this section, we will talk about Ted van der Parre's personal life, life story. As you are curious to know about Ted van der Parre. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ted van der Parre Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ted van der Parre? In this table, we added the education information of Ted van der Parre. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ted van der Parre. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ted van der Parre
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ted van der Parre.
- What is the Net Worth of Ted van der Parre?
The Net Worth of Ted van der Parre is $1.5 Million.
- What is the Height of Ted van der Parre?
The height of Ted van der Parre is 2.13.
- Where is the birthplace of Ted van der Parre?
The birthplace of Ted van der Parre is Netherlands.
- What is the Date of Birth of Ted van der Parre?
The birthday of Ted van der Parre is on 21-Sep-1955.
- Is Ted van der Parre Married?
The marital status of Ted van der Parre is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Ted van der Parre's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ted van der Parre. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ted van der Parre's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ted van der Parre. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.