William Franklyn Miller Biography, Height, Weight, Age & More
Sophia Hammond
Updated on April 08, 2026
Miller was born on March 25, 2004, in London, England, and has worked as a model, an entertainer, and a social media celebrity. Because of his modeling career, Franklyn became one of the most gifted male TV stars. William Franklyn Miller Biography, Height, Weight, Age & More will be discussed in this post.
ContentsBio/ WikiPhysical StatsFamilyGirlfriend, Affairs, and MarriageEducationContact DetailsFavorite ThingsNet WorthSocial profilesFacts about William Franklyn MillerA well-established Christian family nurtured him from infancy. A Provincial High School in London, United Kingdom, is where William completed his elementary and secondary schooling. His education was further enhanced by his enrollment in an exclusive London-based private university. Since he was a youngster, he was interested in performing and modeling.
William began his acting career in 2016. On the other hand, he became famous in 2016 after a Japanese schoolgirl’s photo of him was posted on Twitter. William began taking on increasingly demanding parts as his fame grew. He appeared in the first season of the TV series “Medici” as Giovanni de Medici towards the end of 2016. Take a look at the following information.
Bio/ Wiki
| Full Name | William Franklyn Miller |
| Nickname | Will William Miller Will Miller |
| Date of Birth | 25 March 2004 |
| Age | 17 Years |
| Gender | Male |
| Birthplace | London, England, United Kingdom |
| Religion | Christianity |
| Nationality | British |
| Zodiac Sign | Aries |
| Years Active | 2016 – present |
| Profession | Model, Actor & Social Media Personality |
Physical Stats
| Height (approx.) | in centimeters – 163 cm in meters – 1.63 m in feet inches – 5’3″ |
| Weight (approx.) | in kilograms – 55 kg in pounds – 121 lbs |
| Figure Measurements (approx.) | Chest Size – 34 inches Waist Size – 29 inches Biceps Size – 16 inches Body Shape – Slim Dress Size – N/A Shoe Size – 11 US, 10 UK, 44 EU |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Dark Brown |
Family
| Father | Dr. Andy Franklyn Miller (Doctor) |
| Mother | Shannon Franklyn Miller (Actress & Model) |
| Brother | Noah Franklyn Miller (YouTuber) |
| Sister | Sienna Franklyn Miller (Social Media Personality) |
Girlfriend, Affairs, and Marriage
| Marital Status | Unmarried |
| Wife | N/A |
| Girlfriend/ Affairs | Lily Chee (Model & Actress) |
| Children | None |
Education
| School | Local High School, London |
| College/ University | Local Private University, London |
| Education Qualifications | Graduate |
Contact Details
| Residence Address | England, United Kingdom |
| Phone Number | N/A |
| Email Id | N/A |
| Manager/ Agent/ Secretary Name | N/A |
Favorite Things
| Favorite TV Show | The Magicians |
| Favorite Destination | Hawaii |
| Favorite Color | Black, Blue, Yellow |
| Hobbies | Traveling |
Net Worth
| Net Worth | $700K (approx.) |
| Income Source | Youtube, Modeling & Acting |
Social profiles
| William Franklyn Miller | |
| William Franklyn Miller | |
| William Franklyn Miller | |
| Youtube Channel | William Franklyn Miller |
Facts about William Franklyn Miller
- William Franklyn Miller doesnt smoke.
- William Franklyn Miller doesnt drink alcohol.
- As an animal lover, he enjoys spending his leisure time with them and playing with them as well.
- Young Jack was his role as an actor in the Jack Irish TV series, which aired in 2016.
- Miller has also been featured in a number of high-profile publications and advertisements.
Stay tuned for more updates in tellygupshup.